Práce na Islandu

19.02.2019

Ahoj! Dnes se trochu rozepíši o tom, jak je to s hledáním práce na Islandu a co všechno je potřeba vyřídit a znát, aby jste mohli pracovat na Islandu. I já jsem před svou cestou do zahraničí začala hledat informace o tom, jak to vlastně s tou prací je. Jenže ne vždy jsem našla kompletní informace, proto se pokusím Vám sepsat všechny potřebné informace do tohoto článku. Důležité je nebát se.

Víza

Island není součástí Evropské unie, zato je součástí schengenského prostoru, tudíž není třeba vyřizovat pracovní víza. Každopádně je potřeba se po příjezdu zaregistrovat na národním registru ÞJÓÐSKRÁ ÍSLANDS . Registrovat se je nutné do 3 měsíců po příjezdu. Pro pobyt delší 3 měsíců je potřeba vyplnit formulář A-271 kde se Vás ptají na důvod pobytu, pokud vyberete možnost, že jste zaměstnanec je třeba přiložit potvrzený formulář A-273 zaměstnavatelem. 

Kennitala

Co to vlastně je? Kennitala je islandské sociální číslo ( v ČR máme rodné číslo ) a je to nejdůležitější věc, kterou každý člověk na Islandu musí mít, protože slouží i jako pracovní povolení, můžete přes ní platit v obchodě, posílají se přes ní bankovní transakce, najdete pomocí ní danou osobu. Až po jejím získání Vám teprve založí účet v bance nebo permanentku ve fitku. 

A jak ji získat? Existují 3 způsoby jak získat kennitalu:

  1. Zajdete si na národní registr, kde Vám ji po vyplnění formuláře zařídí. Jediné co musíte doložit je pracovní smlouva.
  2. Vyřídí Vám ji zaměstnavatel. Bohužel málokteří zaměstnavatelé jsou tak ochotní, aby Vám kennitalu vyřídili. Jiné to možná bude na farmách, případně nějakých hotelech mimo hlavní město. 
  3. Koupíte si ji v bance. Zaplatíte 12000ISK a trvá to 5-15 dní než se Vám tato dočasné sociální číslo vyřídí. Dle mého názoru je toto nejoptimálnější možnost, protože je to nejsnadnější způsob jak ji získat, protože málokterý zaměstnavatel Vám tu dá hned pracovní smlouvu, poněvadž si Vás chce prvně vyzkoušet, ale nemůže Vám proplatit zkušební den, pokud nemáte kennitalu. Zdá se Vám to komplikované? Ano v tomto ohledu to trochu komplikované je. Bez kennitaly Vám nezaloží ani účet v bance. Proto z mého hlediska je lepší obětovat tyto peníze a ze zkušenosti vím, že Vám to usnadní spoustu starostí s hledáním práce. 

Já jsem si kennitalu koupila a sama jsem viděla, že jakmile jsem měla kennitalu na svém životopisu, ozvalo se mi více zaměstnavatelů s pozvánkou na pohovor než když jsem ji tam neměla. Proto je lepší obětovat ty peníze na začátku, protože se Vám to vrátí hned v první výplatě a usnadní Vám to hledání práce. Takže moje doporučení je, zvolit třetí možnost. Po třech měsících se musíte zaregistrovat na národním registru a přitom Vám tu kennitalu dají trvalou, protože to už budete mít i pracovní smlouvu a potvrzení od zaměstnavatele, bez kterého Vás nezaregistrují. 

Daňová karta a daně

S vaším sociálním číslem Vám rovnou přidělí i daňovou kartu, kterou můžete uplatnit jen v jednom zaměstnání a musíte svému zaměstnavateli říci, že ji chcete uplatnit a pro jistotu je dobré si to ověřit ve své výplatní pásce. Výše slevy na dani je pro rok 2019  56.447ISK. 

Daň z příjmu je na Islandu progresivní a dělí na dvě skupiny:

  1. měsíční příjem 0 - 927.087ISK podléhá dani 36,94%
  2. měsíční příjem více než  927.087 ISK podléhá dani 46,24%

Pokud máte v íce než jedno zaměstnání a vyděláváte více než 927.087 ISK v prvním zaměstnání, automaticky se Vám daní příjem z druhého zaměstnání 46.24%.

Následující daňové povinnosti jsou ocitovány ze stránek Ríkisskattstjóri , kde naleznete kompletní informace o daních a vratkách na daních.

Pokud pobyt na Islandu činí šest měsíců nebo déle v dvanáctiměsíčním období, je osoba považována za rezidenta na Islandu, což znamená, že má od data příjezdu do země neomezenou daňovou povinnost. V takovém případě jsou daně vybírány z celosvětových příjmů. Bývalí rezidenti zůstávají po dobu 3 let po odchodu z země podléhají neomezené daňové povinnosti, pokud neprokáží, že podléhaly zdanění v jiné zemi.

Příjem dítěte mladšího 16 let, s výjimkou příjmu z pracovního poměru, je zdaněn společně s příjmem rodiče, který má vyšší příjem z pracovního poměru nebo který pobírá příspěvky na dítě pro děti. Pokud příjem příjmu dítěte přesahuje 180 000 ISK v příjmovém roce 2019, je zdaněn v rukou samotného dítěte zvláštním kurzem (4% daň z příjmu a 2% obecní daň). Za určitých podmínek může být veškerý příjem dítěte zdaněn v rukou samotného dítěte. Dítě do 16 let nemá osobní daňový kredit.

Zdravotní pojištění

Před odjezdem na Island jste povinni se odhlásit od zdravotní pojišťovny a přihlásit se v zemi, kde jste zaměstnaní. Do zdravotního systému na Islandu Vás pustí až po půl roce legálního pobytu v zemi. Pokud jste občanem země, která patří do Evropského hospodářského prostoru (EHP) můžete si zažádat o evropskou zdravotní kartu (naše modrá kartička zdravotní pojišťovny). Veškeré informace a formuláře týkající se zdravotní péče na Islandu naleznete na stránkách  Sjúkratryggingar Íslands 

Minimální mzda a odbory

Minimální mzdu na Islandu určují odbory - např. :, které zároveň dohlíží a hají práva zaměstnanců. Proto je  velmi důležité pohlídat si, aby Vám ze mzdy odcházely poplatky odborům, protože pak se nemusíte bát, že když nastane nějaký problém v práci, kvůli kterému Vám zaměstnavatel ukřivdil, odbory se o to postarají a sjednají nápravu.

Minimální mzda pro rok 2019

  • Minimální mzda ve standardní pracovní době (8:00 - 17:00): 1572,04 ISK
  • Přesčasy (každá hodina pro osmihodinové pracovní době: 2808,01 ISK
  • Práce v čase od 17:00 - 24:00 (33 % navíc k minimální mzdě): 2090,81 ISK
  • Práce o víkendech a od 24:00 do 8:00 (45% navíc k minimální mzdě): 2279,46ISK
  • Práce v svátky: 3 667,60 ISK


Příklad mzdy:

hrubá mzda...……………………………………. 3oo.ooo ISK

Orlof 10.17%...……………………………………. + 30.510 ISK

daňový základ ………………………………….. 330.510 ISK

Efling  - poplatek 0.7% ………………………. - 2.305 ISK

Gildi - penzijní fond 4%...…………………... - 13.174 ISK 

daň 36.94% ………………………………………. - 116.798 ISK

daňová karta ……………………………………... +56.447 ISK

daň po slevě na dani...……………………….. - 60.351 ISK

čistá mzda ………………………………………… 253.527 ISK


Kde hledat práci?

Práce se nejlépe hledá v hlavní sezóně, která začíná koncem května, začátkem června. Proto jsem se vydala na Island v červnu, abych přijela na začátek sezóny. Doporučuji začít s rozesíláním životopisů ještě před odjezdem, protože zaměstnavatelům trvá až 4 týdny než Vám vůbec odpoví, takže je dobré každý den kontrolovat emaily, posílat životopisy a klidně i na stejné místo 2x a víckrát. Já jsem ještě obcházela všechny kavárny, hospůdky, hotely a restaurace s vytisknutým životopisem a ptala se na práci. Může se Vám stát jako mě, že přijdete do restaurace, zeptat se na práci a oni Vám rovnou řeknou: ,,Tak pojď, rovnou si tě vyzkoušíme!" 

Stránky s nabídkou práce: 

www.alfred.is

https://icelandrecruitment.is/

https://pracujnaislandu.cz/category/prace-na-hotelu/

www.job.is

https://www.nordjobb.org/en/

https://vinnumalastofnun.is/

samozřejmě Facebookové stránky, stránky hotelů a některých restaurací či farem.


Doufám, že Vám tento článek bude k užitku a pokud máte ještě nějaké doplňující otázky nebojte se zeptat.